Yayın Kuruluşlarının Spiker ve Sunucu Tercihleri Nasıldır?

, , Leave a comment

Hakan Öztürk Medya Eğitim MerkeziKitle iletişim araçlarının son derece geliştiği, radyo ve televizyonların en önemli medya araçları olduğu, iletişim çağı olarak nitelendirdiğimiz çağımızda, bu iki araçtan insanlara mesaj aktaran ve adına Spiker ve Sunucu dediğimiz kişiler son derece önem taşımaktadır. Spikerlerin ve Sunucuların bir kısmı uzunca ve zahmetli bir eğitim aldıktan sonra dinleyici ya da izleyici karşısına çıkartılırken, bazı Spikerlerin ve Sunucuların ise hiçbir eğitim almadan ekrana çıkartılmaktadır. Eğitimli Spikerleri ve Sunucuları genellikle halk yararına,kamusal yayın yapan kuruluşlar tercih ederlerken, eğitimsiz Spikerleri ve Sunucuları ise özel yayın yapan kuruluşlar tercih etmektedirler. Bunun en büyük nedeni, şöhret olmuş kişileri konuşturmak ya da ekrana çıkartmakla reytingleri arttırmak, daha doğrusu reklâm gelirlerini arttırmaktır. Türkiye’de birçok özel ve yerel kanalda bu iş daha vahim boyutlardadır. Çünkü bu tip kuruluşların yeterli sermayeleri bulunmadığından, buralardaki insanların da Spikerlik ve Sunuculuk eğitimini bırakın, lise eğitimi bile bulunmamakta ya da Spikere ve Sunucuya ayrıca para ödememek için, yayıncılıkla ilgisi olmayan radyo ve televizyon sahipleri, kendileri sunum yapmaktadırlar.

Uzun yıllardır medya sektörüne Spiker ve Sunucu yetiştiren ve aynı zamanda “Spiker Fabrikatörü” olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu’dur ve bu sektöre girmek isteyen adaylara Spikerlik ve Sunuculuk konusunda  kapsamlı ve farklı bir eğitim hizmeti sunmaktadır.

Eğer sizin de  hayaliniz  başarılı, donanımlı bir spiker olmaksa Medya Koçu Hakan ÖZTÜRK ile mutlaka görüşmeli ücretsiz danışmanlığından yararlanmalısınız.  www.medyakocu.com   0 505 716 23 88 nolu telefondan bizzat kendisine ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply