Spikerlikte Vurgu Nedir?

, , Leave a comment

spikerlik kursu

Spikerlikte Vurgu konuşma ya da okuma sırasında herhangi bir hece ya da kelimenin diğerlerine göre daha yüksek bir sesle ya da, daha baskılı söylenmesidir. Vurgu, hem heceler hem kelimeler hem de cümle içerisinde görülebilir. Spikerlikte vurgular yerinde yapılmadıkça, doğru, güzel ve etkili konuşulamaz, verilmek istenen anlam verilemez. Yazılışları aynı, anlamları farklı olan kelimeler, vurgu yoluyla ayırt edilebilirler. Spikerlikte vurgudan kasıt, sadece sesin gücü değil, aynı zamanda neyin nasıl söylendiğidir. Vurgu, duraklama ve tonlama ile birlikte, söz noktalaması’dır. Kelimenin ardındaki anlam, vurgu ile ortaya çıkar. Yanlış vurgu, anlamı değiştirir, anlaşılmayı güçleştirir. Spikerlikte vurgu, ya ses değişimi ya da durakla gerçekleştirilir. Vurgu ve ses değişimlerinin olmadığı konuşmalar, her şey aynı gibi göründüğünden, sıkıcıdırlar. Spikerlikte ses tonu değiştirilerek konuşmaya daha çok dikkat çekilebilir. Spikerlikte yalnızca ses tellerini kullanmak yerine diyafram sesi kullanılırsa, daha uzun süre ve yorulmadan konuşma imkanı ortaya çıkar.

Spikerlikte kelimedeki bütün vurguların toplamı tonu, tonların toplamı ise ezgiyi meydana getirir. Almanca ve İngilizce gibi Batı dillerinde vurgular çok belirgin iken Türkçe‘de sözcük vurguları yumuşaktır. Duygusal konuşmaların, coşkulu söylevlerin dışında, vurgular kulağa pek batmaz. Spikerlikte yapılışlarına göre; pekiştirme, ahenk, şiddet ve tamlama vurgusu olmak üzere dört çeşit vurgudan bahsedilebilir. Pekiştirme vurgusu, duygu ve düşüncelerin şiddetini ifade eder. Ahenk vurgusu, genellikle şiir okumalarında veya tiyatro seslendirmelerinde kullanılır ve konuşmaya duygu katar. Şiddet vurgusu, konuşmaya daha fazla güç katmak için kullanılır. En belirgin olduğu yerler beğenme, kızma ve üzülme ünlemleridir. Tamlama vurgusu ise isim ve sıfat tamlamalarında, tamlayanların vurgulanması yöntemiyle gerçekleştirilir.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda “spiker fabrikatörü” olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar bu sektöre sayısız Spiker ve sunucu kazandırmıştır. Açtığı Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker ve sunucu adaylarına hedefledikleri yolda onlara rehberlik etmekte ihtiyaçları olan eğitimi kendilerine bireysel olarak vermektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan Öztürk , bu sektöre girmek isteyenlerin öncelikli olarak danışıp bilgi alabilecekleri en donanımlı kişidir. Kendisine 0 505 716 23 88 nolu telefondan ulaşabilir bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgi için ; www.medyakocu.com

 

Leave a Reply