Spikerlik ve Sunuculukta Ton Ve Tonlama (Entonasyon) Nedir?

, , Leave a comment

1379336_10151737017504825_1680252817_n

Spikerlik ve Sunuculukta Ton, konuşma sırasında seslerin titreşimlerindeki yükselip alçalma farklarından kaynaklanan perdelenmeye denir.

Spikerlik ve Sunuculukta Tonlama, bir anlamda değişik ses renkleri kullanarak, konuşmayı bestelemektir.

Spikerlik ve Sunuculukta aynı cümleye uygulanacak değişik tonlamalar, anlamı değiştirebilir. Tekdüze konuşmak ise, dinleyicinin ilgisini dağıtır. Spikerlik ve Sunuculukta tonlama daha çok emir, soru ve ünlem cümlelerinde kullanılır. Spikerlik ve Sunuculukta sesin yükselip alçalması bakımından düz, yükselen, alçalan, yükselip alçalarak dalgalanan, alçalıp yükselerek dalgalanan olmak üzere, cümlede 5 çeşit tonlama/entonasyon görülür. Bunlar yerli yerinde kullanıldığı zaman, anlatımın gücü de o kadar artar.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda spiker fabrikatörü olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar sektöre sayısız spiker ve sunucu kazandırmıştır.

Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan ÖZTÜRK, artık spiker adaylarına Kadıköy’de açmış olduğu ‘Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda kişilerin yeteneğine, bilgisine, eğitimine ve hedefine göre bireysel eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Spikerlik eğitimi düşünen herkesin karar vermeden önce Medya Koçu Hakan Öztürk‘e danışmasında büyük fayda vardır.

Hakan Öztürk’ten bilgi almak için kendisine ulaşabileceğiniz telefon numarları 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

Ayrıntılı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com

 

Leave a Reply