Spikerlikte Heceyan Kontrolü.

, , Leave a comment

1267229_10151741576779825_1283459853_o

Heyecan, doğal bir duygudur fakat spiker ya rahat olmayı ya da rahat görünmeyi başarabilmelidir. Spikerler, yayın sırasında meydana gelebilecek gerek dil sürçmeleri, gerekse teknik hatalardan dolayı izleyiciden özür dilemelidirler. Spikerler tarafından konuşmada isim, tarih ve yer isimleri geçecekse bunlar ufak bir kağıda not edilmeli, içten davranılarak bunları izleyiciden saklamaya çalışılmamalıdır. Spikelikte heyecanın bir başka nedeni bilgi eksikliğidir. Bilgi eksikliği konuya geniş ve yeterli açılardan bakılmasını engeller, düşünceler karmaşık olur. Spikelikte az okumak kadar az dinlemek de kişiye zarar verir.
Bir başka görüşe göre de Spikelikte sunuş endişesi taşımanın faydalarının olabileceği ileri sürülmektedir; Ekran korkusu vücudun konuşmacıyı konuşmaya hazırlanması için uyarma yoludur. Spiker için durumun önemi ne kadar artarsa, heyecan da o kadar artar. Sunuş endişesi taşımayan bir sunucu, hazırlıksız ve dinleyicinin tepkisinden habersiz olma tehlikeleriyle karşı karşıyadır.
Söyleşi programlarında konuk ile spikerin iletişimi çok önemlidir. Konuk için yabancı olan bu tür ortamlarda, spiker ev sahipliği yapmalı, konuğun, heyecanını giderebilmelidir.
Spikerlikte sözlerin heyecan değeri, bağırılarak verilmeye çalışılmamalıdır. Çünkü ölçüsüz bağırmalar, sesin kasılmasına, çatlaklaşmasına ve nefesin zamanından önce tükenmesine yol açar.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda spiker fabrikatörü olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar medya sektörüne sayısız spiker ve sunucu yetiştiren Hakan Öztürk, şimdi de Kadıköy’de yeni açtığı ‘Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda  bu sektöre girmek isteyen adaylara ihtiyaçları olan eğitimi ve danışmanlığı bireysel olarak vermektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olan Hakan Öztürk, kişileri eğitimi bilgisi ve yeteneğine göre yönlendirmekte hedefledikleri yolda kendilerine rehberlik etmektedir.

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spikerlik eğitimiyle ilgili tüm çalışmalar pratikler profesyonel stüdyo ortamında gerçekleşmektedir.

Eğer sizde spikerlik eğitimi almayı ve bu alanda kendinizi geliştirmeyi başarılı bir ekran yüzü olmayı düşünüyorsanız Medya Koçu Hakan Öztürk ile görüşmeden karar vermeyin.

Hakan Öztürk‘ e 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19 nolu hatlardan ulaşabilir konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ; www.medyakocu.com

 

Leave a Reply