SPİKERLİK VE SUNUCULUK MESLEKLERİNDE KILIK-KIYAFET TERCİHİ

İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk

İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk

SPİKERLİK VE SUNUCULUK MESLEKLERİNDE KILIK-KIYAFET TERCİHİ

Spikerlik ve sunuculuk çok büyük oranla görsel mesleklerdir. Ekran önünde görünmek, bakımlı ve zarif olmayı gerektirir ancak; bu oldukça masraflıdır. Her gün seyirciye farklı ve değişik görünmek için kıyafetler giymek ve bakımlı olmak belli bir maliyet gerektirir. Özellikle kurumsallaşmış büyük televizyon kanalları bu konuda sponsorlar kullanmaktadır. Örneğin: Bir televizyon kanalı, ekrana çıkardığı spikerlere ve sunucularına değişik kıyafetler sağlayan bir mağaza ile anlaşır ve her gün onların sağladığı farklı kıyafetleri giydirir. Bunun karşılığında sponsor olan firmanın ismini ya da logosunu gerek haberlerin gerekse programların sonunda reklam olarak gösterirler. Televizyon kanalları, kendi bünyelerinde kuaför ve makyaj uzmanları da çalıştırabilirler. Bu da spikerler ve sunucuların ayrıca kendi bütçelerinden para harcamamalarına olanak verir. Seçilen kıyafetler, gayet sade ve zarif olmalıdır. Spikerin ve sunucunun kıyafet seçiminde özellikle dikkat etmesi gerekenlerden biri de seçilen takıların haberin ya da programın önüne geçecek kadar abartılı olmamasıdır. Bu durumda izleyicinin ilgisi ve dikkati haber veya programdan çok spikerin ya da sunucunun takılarına çekilecektir. Bu kesinlikle istenmeyen bir durumdur.

Siz de iyi bir spiker veya sunucu olmak istiyorsanız bu konuda iyi eğitim veren yerlere müracaat edebilirsiniz. Türkiye’de bu konuda en iyi eğitim veren kişilerden biri olan Medya Koçu Hakan Öztürk, yıllardır pek çok yayın kuruluşuna spiker ve sunucu yetiştirmiştir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRKspikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek “Bireysel Medya Koçluğu” yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker ve sunucu adaylarına ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

SİTE İLETİŞİM FOTO

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

Profesyonel Spikerlik Yazıları