SPİKERLİK VE SUNUCULUK ARASINDAKİ FARKLAR

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu Bireysel Çalışmalar

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu Bireysel Çalışmalar

SPİKERLİK VE SUNUCULUK ARASINDAKİ FARKLAR

Spiker, kendine verilen metni izleyici ya da dinleyiciye okuyan kişidir. Spiker bu sunum sırasında metinde yer alan kelimelerin dışına çıkmaz. Kısaca metne tek kelime dahi kendi yorumunu katmaz ancak; metindeki haberleri okurken habere uygun vurgu ve tonlamayı sesiyle, yine habere uygun el, yüz, jest ile mimikleri de beden dili ile desteklemesi gerekir. Düz bir sunum hedef kitlede sıkıcılığa, sevimsizliğe ve monotonluğa neden olabileceği gibi aşırı abartılı bir sunum da hedef kitlede sunuma güvenilirliği zedeleyecektir. Sunumda bu ölçü çok önemlidir. Bu nedenle spiker sunumunda yorum katmaz ve ölçülü bir tarzla sunumunu yapar.

Sunucu ise sunacağı programın yapısına uygun olarak özellikle doğallığını, pratik ve espritüel zekasını ortaya koyan, aynı zamanda da kendi yorumunu sunumuna katan kişidir. Kısaca sunucunun sunumuna kendi yorumunu katması sunucuyu spikerden ayıran en önemli özelliktir. Bu nedenle sunucunun sunduğu programın yapısına göre kendini sürekli yenilemesi, geliştirmesi ve doğaçlama becerisine sahip olması gerekir. Sunuculukta sunum çeşidi spikerliktekine oranla hayli fazladır. Sunucunun programında konular ve seyirciler varsa; konuklar ile konuklar ya da konuklar ile seyirciler arasında soru-cevap yapılacaksa sunucu özellikle konuklarına eşit oranda kendini ifade edebilme olanağı tanımalıdır. Sunucu aynı zamanda program ortamına hakim olmalı, sertleşen yorumları kendi alıp yumuşatabilmeli ve konunun gidişatı programın dışına taşarsa yine asıl konuyu programın merkezine uslubunca taşıyabilmelidir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

Profesyonel Spikerlik Yazıları