SPİKERLİK MESLEĞİ

spikerlik-nedir

SPİKERLİK MESLEĞİ

Spiker; dinleyici ve izleyicilere, radyo ve televizyon yayınlarında,  bir yazılı metin sunan sorumludur. Aslında bu kelime İngilizce hoparlör veya konuşmacı  anlamını taşıyan “speaker” kelimesinden gelmektedir. Spikerlik bir meslektir. Spikerlerin yaptığı işe denir. Ülkemizde spiker olmak oldukça zordur. Spiker olmak için sadece güzel görünmek yetmez. İyi bir dilbilgisine, akıcı bir konuşma diline, düzgün bir diksiyona, İstanbul ağzına, kıvrak zekaya, sorun çözebilme yeteneğine sahip olmayı gerektirir. Spiker olmanın zorluklarından bir tanesi de iş veren şirketlerin oldukça titiz davranması sayılabilir.

Spikerlik sadece teorik eğitimle yapılamaz. Ayrıca uygulamalı ve teknik eğitime de ihtiyaç duyar. Spiker olmak isteyen adayların hangi branşta spikerlik yapacaklarını da bilmeleri gerekir. Spikerlik mesleğinin zorlu yollarında yavaş yavaş ilerleyen aday bir süre sonra işinde en iyiler arasında yer alabilir ve herkesin gönlünde bir yere sahip olabilir. Abartılı görünebilir bu söylenenler ancak futbol fanatikleri futbol spikerleriyle hatta bir maçı hangi spikerin sunacağı ile bile ilgilenirler.

Özellikle radyo spikerlerinin programlarında jest ve mimikleri görünmediği için işleri daha da zordur. Spikerlik mesleğinin daha önce de bahsettiğimiz gibi bir çok zorluğu vardır. Bunlardan bir diğeri ise spikerin olası bir teknik aksaklığı bir şekilde toparlaması, programa hakim olup devamlılığı sağlayabilmesi gerekir. Spiker hata yapmaktan kaçınarak hata yapmanın önüne geçemez. Sosyal paylaşım sitelerinde spiker hataları adı altında yüzlerce video bulunmakta insanlar eğlenmek için bu videoları izlemekteler. Kısaca: Spiker, televizyon veya radyo programlarını bir kaynaktan okuyan veya o programı yöneten kişilerdir. Spikerler uzun bir eğitimden geçerler, Spikerlerin sahip olması gerektiği özellikler vardır.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRKspikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek “Bireysel Medya Koçluğu” yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker ve sunucu adaylarına ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

İLETİŞİM-FOTO

Detaylar için web sayfamızı inceleyiniz.

Profesyonel Spikerlik Yazıları