Spikerlik Kursu Gerekli midir?

, , Leave a comment

www.medyakocu.com
www.medyakocu.com

Ünivesitelerde Radyo – TV Program Yapımcılığı gibi bölümler olsa da, Spikerlik – Sunuculuk mesleğine için ayrı bir bölüm bulamayabilirsiniz.  Türkiye’de spikerlik ya da sunuculuk yapanların bu mesleğe hangi yollardan geldiğine bakarsak, ya gazetecilikten gelmiş veya spikerlik kursu almış kişiler olduğunu görebiliriz.

Spiker – Sunucu dendiğinde akla ilk gelen dış görünüştür. Pek çok kimseye “Bir televizyon spikeri sizce nasıl olmalıdır?” diye sorulsa, alınacak cevap aşağı yukarı aynıdır. Ancak bu düşünce belli yere kadar doğru gibi gözükse de bir spikerde bulunması gereken en önemli meziyet onun bu işi yapabilecek bir alt yapıya , donanıma sahip olabilmesidir.

Spikerlik kurslarında sistemin eksikliğinden dolayı çok sayıda kursiyerle bir arada verilen eğitimlerde yeterli verimi alamamaktadırlar. 20 kişilik bir sınıfta tam gün eğitim verilse bile bu kadar zamanda kişi başına 10-15  dakikadan fazla zaman düşemez.  bu da yeteri kadar pratik yapamayan öğrenciler demektedir. Halbuki bu işte en önemli olan kursiyerlerin teknik ve gerekli cihazların başında saatlerce pratik yapabilmesidir. Her kursiyer tek tek eksikleri yönünde yetiştirilmelidir. Toplu kurs eğitimlerinde bir başka dezavantaj da 5-10 tane farklı eğitmendir. Farklı ve çok değerli eğitmenlerden eğitim alabilmek için çok eğitmeni olan kursları seçmek bu eğitmenlerin sizi zaman yetersizliğinden tanıyamamasına neden olmaktadır. Örnek olarak her hafta 1 eğitmenin derse girdiği merkezlerde ayni eğitmenin tekrar sırasının gelmesi 5-6 hafta sonraya denk gelecektir. Bu ise zaten grupların kalabalıklığından  gun boyunca 10-15 dakika ancak eğitim alabilen bir kursiyeri hatırlayamamasına neden olmaktadır. Bu kursların değil kurs sisteminin getirdiği bir dezavantajdır.

Ayrıca kurslardan alınacak sertifika yayın kuruluşları tarafından bir avantaj olarak kabul edilmemektedir. Makbul olan kişinin bu işi gerçekten yapabiliyor olmasıdır.

Spiker veya sunuculuk kurslarına gitmek isteyenlere tavsiyemiz Yaklaşık 30 yıldan beri yüzlerce tanınmış Spiker, Sunucu ve Konuşmacı yetiştiren, “Kuşdili Eğitim Merkezi” ve “Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi“nin Kurucusu Hakan Öztürk’ e danışmanızdır.

Hakan Öztürk bu kurumları devrettikten sonra şimdilerde bu mesleğe gönül vermiş geçiş yapmak isteyenlere Medya Koçluğu yapmaktadır.

Kadıköy’de Medya ve iletişim Koçluğu Stüdyosu‘nda Türkiye’nin ilk ve tek “Medya Koçu” olarak bireysel çalışma ve yönlendirmeler yapan Hakan Öztürk, kişilerin yetenekleri doğrultusunda bir yön haritası çizerek, kişilerle bireysel olarak ilgilenmektedir. Nokta atışı yaparak adayların amaçlarına en kısa sürede

ulaşmasını sağlayan profesyonel yol arkadaşıdır.

Spikerlik ile ilgili öğrenmek istediğiniz her türlü sorunun  cevabını alabileceğiniz Hakan Öztürk’ten ücretsiz danışmanlık ve randevu almak için 0216 700 24 19 veya 0505 716 23 88numaralı telefonları arayabilirsiniz.

www.medyakocu.com

 

Leave a Reply