Spikerlik İle İlgili Merak Edilenler

Spikerlik Kursu-Spikerlik Çalışmaları-Medya Koçu Hakan Öztürk

Spikerlik Kursu-Spikerlik Çalışmaları-Medya Koçu Hakan Öztürk

Spikerlik , radyo ve  televizyon istasyonları tarafından yayımlanan programları seyircilere ve dinleyicilere sunan, yazılı metinleri okuyan kişilerin yaptığı mesleğe verilen isimdir. Spiker ya da sunucu olabilmek  için klasik kurslarda eğitim almak yeterli değildir. Bu mesleğin yetkinliklerine sahip olmak da ancak; Teknik imkanları çok gelişmiş, sahada pratik eğitim verebilen, stüdyoları modern cihazlarla geliştirilmiş bir merkezden alınacak eğitim ve kendini bu konuda yetiştirmenin sonucunda olabilir.

Spiker veya sunucu teknik donanıma sahip olmalıdır. Eğer bir spiker adayı haber yazmayı bilmiyorsa ya da prompter, interkom gibi cihazları kullanırken şaşırıyorsa   röportaj, haber merkezi bilgisi yoksa , kameralar arası senkronizasyonu zayıfsa ve bunun gibi birçok konuda haber merkezindeki çalışma şartlarını  bilmiyorsa haber merkezlerinin yöneticileri tarafından kabul edilebilmesi çok zordur. Bu yüzden spiker ya da sunucuların iyi bir eğitim almaları gerekir.

Bir spiker ve sunucuda her şeyden önce doğal bir ses tonu olmalıdır. Sesini iyi kullanabilmelidir. Kelime haznesi gelişmiş, zeki ve mantıklı olmalıdır. Spiker veya sunucunun kendine has bir duruşu olmalıdır.

Daha fazlası için tıklayın

Spikerlik mesleğine  adım atmak isteyen kişilerin spikerlik eğitimi veren spikerlik kursu seçimleri de çok önemlidir. Spikerlik okulları denildiğinde kapsam bakımından en gelişmiş eğitimi veren ve mezunlar tarafından en çok tercih edilen merkez, Hakan Öztürk Medya Ve İletişim Koçluğu Stüdyosu, bireysel çalışmalar yaparak kişileri hedefe en kısa zamanda ulaştırmaktadır.

Spikerlik konusunda  bire bir eğitim almak isteyenler mutlaka Hakan Öztürk ile irtibata geçmelisiniz. Ücretsiz danışmanlık ve randevu için 0216 700 24 19 ya da 0505 716 23 88 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Profesyonel Spikerlik Yazıları