SPİKERLİK

Spikerlik mesleğinin niteliklerinden ve eğitimlerinden bahsetmeden önce “spiker kimdir” sorusunun tanımlamasını yapalım. Spiker; hazırlanmış haber metinlerini, televizyon ya da  radyo bültenlerinde, izleyicilere ve dinleyicilere aktaran kişidir.

Spikerlik mesleğinin  gerektirdiği bir takım özellikler vardır. Spiker olmak isteyen kişinin öncelikle genel yeteneğe, çeşitli uyarıları ve farklı durumları algılama gücüne sahip olması, doğru ve güzel türkçe konuşabilmesi gerekir. Ancak bunlar genel nitelikler olarak sayabileceğimiz kriterlerdir.

Spikerlik mesleği uzun süre eğitim almayı ve sürekli kendini geliştirmeyi gerektiren bir meslektir.Etkili konuşabilmek, diksiyon, ses tonu tabiiki önemli ancak bunların yanında program hakimiyeti, soğukkanlı olabilmek, olağan dışı bir durumu kurtarabilmek de spikerlerde aranan önemli özelliklerdir.

Spikerlik mesleğini yapabilmek için, en az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak yeterlidir. Yeteneğiniz ve alacağınız eğitim ile okulların ilgili bölümlerinden mezun olanlarla aynı kulvarda olabilirsiniz.

İyi bir eğitim almış, iyi bir kurumda staj görmüş,kendini geliştirmiş spiker adaylarının yolu, daima açık olur. Aynı zamanda mesleğinde başarılı olmuş kişiler idari kadroya da geçebilirler. Spiker maaşlarından biraz söz etmek gerekirse; çalışma süresi, tecrübe ve başarıya  göre farklılık gösterebilir. TRT ‘ de çalışan spikerler, hizmet sürelerine göre değişen ücretler almaktadırlar. Özel radyo ve televizyonlarda ise ücretler, karşılıklı anlaşmayla, tecrübeye ve başarıya göre belirlenir. Günümüzde tecrübeli bir spikerin aldığı ücret, asgari ücretin yaklaşık 7-8  katı olabilmektedir.

Türkiye’nin en ünlü iki Spikerlik kursunun da kurucusu olan Hakan ÖZTÜRK, bu kurumları devrettikten sonra adaylara daha üst düzeyde eğitim vererek hedefe en kısa sürede ulaştıran çalışmalarla hizmet vermeye devam ediyor. Herhangi bir kursa gidecek bile olsanız Hakan Öztürk‘ün ücretsiz danışmanlığından yararlanarak zaman ve maddi anlamda kazanç sağlayabilirsiniz. Hakan ÖZTÜRK’e ulaşmak için ; www.medyakocu.com veya 0 505 716 23 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Profesyonel Spikerlik Yazıları