Spikerler Nasıl Konuşur

fb4

Spikerler nasıl konuşur? Spikerler genelde yayın esnasında prompter adı verilen cihazdan önceden hazırlanmış metinleri kamera karşısında okuyarak konuşurlar. Ancak sanıldığının aksine prompterdan metin okumak ve metni okurken spikerin doğal davranması oldukça zordur. Jest ve mimiklerine oldukça dikkat etmesi ve mümkün olduğunca doğal davranması gerekmektedir.

Prompter, ışığı yarım geçiren bir malzemeden yapılmıştır. Arkasında kamera yer alır. Kamera arkadan spikeri kaydederken spiker de camda akan yazıları okumaktadır. Dolayısı ile spiker okurken göz hareketini minimumda tutması gerekir.

Spiker konuşurken zorlanmaması için oldukça sık pratik yapmalı, diksiyonunu ve kelime dağarcığını sürekli geliştirmelidir. Bunun yanında yaptığı çalışmalar bir uzman tarafından gözlenmeli ve yaptığı hatalar spikere söylenmelidir. Bu şekilde bir çalışma spikerin doğal konuşmasını sağlar.

Spikerlik yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız Medya Koçu Hakan Öztürk’ten destek talep edebilirsiniz. Medya Koçu Hakan Öztürk’e telefonla ulaşıp ilk ön bilgiyi bizzat kendisinden alabilirsiniz. 0505 716 23 88

Profesyonel Spikerlik Yazıları