Spikerin “Prompter” Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler!

, , Leave a comment

1379336_10151737017504825_1680252817_n

Televizyon spikerleri için dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da prompter kullanımıdır. Prompter cihazı, spikerin elinde bir metin olmadan doğrudan kameraya bakarak sanki izleyicilerle karşılıklı konuşuyormuş gibi haberlerini sunabilmesini sağlar. Ancak; bu cihazın spikere çok yakın yerleştirilmesi iki gözün buruna doğru bakmasına yol açarak şaşı görünümü verir. Prompterin, spikerin oturuş pozisyonuna göre sağında, solunda ya da göz seviyesinin altında veya üstünde olması, dışarıya bakıyormuş izlenimi vererek, izleyicinin dikkatinin başka yöne kaymasına neden olur. Tecrübeli bir spiker, prompter arızası ihtimaline karşı, elinin altında yazılı bir metin bulundurmalı ya da önünde bulunan bir bilgisayarda metnini hazırda tutmalıdır.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda spiker fabrikatörü olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar medya sektörüne sayısız spiker ve sunucu yetiştiren Hakan Öztürk, şimdi de Kadıköy’de yeni açtığı ‘Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda  bu sektöre girmek isteyen adaylara ihtiyaçları olan eğitimi ve danışmanlığı bireysel olarak vermektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olan Hakan Öztürk, kişileri eğitimi bilgisi ve yeteneğine göre yönlendirmekte hedefledikleri yolda kendilerine rehberlik etmektedir.

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spikerlik eğitimiyle ilgili tüm çalışmalar pratikler profesyonel stüdyo ortamında gerçekleşmektedir.

Eğer sizde spikerlik eğitimi almayı ve bu alanda kendinizi geliştirmeyi başarılı bir ekran yüzü olmayı düşünüyorsanız Medya Koçu Hakan Öztürk ile görüşmeden karar vermeyin.

Hakan Öztürk‘ e 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19 nolu hatlardan ulaşabilir konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ; www.medyakocu.com

 

Leave a Reply