SPİKER PELİN ÇİFT

Spiker Pelin Çift

Spiker Pelin Çift Habertürk’ün ilgiyle izlenen programı “Öteki Gündem”i sunan Pelin Çift, 1978 yılında İzmir’de doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Galatasaray Üniversitesi Radyo-Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nde, “Özel Televizyonların Yapısal Özelliklerinin Haber Oluşumuna Etkileri: Ekonomi-Politik İnceleme” adlı Fransızca tez ile yüksek lisansını tamamladı.
Mesleğe 1997 senesinde NTV’de hava durumu sunarak başladı. Daha sonra NTV’de haber spikeri olarak 2 sene çalıştı. Sky Türk’te muhabirlik ve sunuculuk görevini üstlendi.Sonra CNN Türk’te de beş yıl haber servisinde çalıştı.
“Sert bir duruşu” olduğu sorusuna “Bana uzaktan bakınca çok soğuk duruyorsun ama konuşmaya başlayınca öyle değilsin diyorlar. Bu, bilerek takındığım bir tavır değil ama yaptığımızın ciddi bir iş olduğunu düşünüyorum. Bir de Türkiye maalesef hep olumlu haberlerin verildiği bir ülke değil. Ben ciddi olmasam bile ister istemez haber bana bu ciddiyeti getirecekti zaten” diye konuşuyor.
Haber benim hayatım” diyen Pelin Çift, sürekli olan bitenle ilgilendiğini ve yaşamın sürekli bir sınav halinde sürdüğünü vurguluyor. Ekranda güzellik konusunda da ” Sadece güzelsen bir şekilde elenirsin. Dolayısıyla fiziğine güvenerek iş yapamazsın. Görselliğe dayanan işlerde kendine has bir duruş ve hoş bir görüntü avantaj getirir ama inanın, güzelseniz ekstradan kendinizi kanıtlamak durumunda kalıyorsunuz” diye konuşuyor.
Peki, Pelin Çift televizyon gazetecisi olmasa ne olurdu? “Haberci olmasam ne yapmak isterdim” diye zaman zaman kendime soruyorum. İyi bir orkestrada çalan müzisyen olmak isterdim mesela. Keman çalmak çok hoşuma giderdi. Şarkı söyleyemem, hemen detone olurum. Ancak, şarkı söylemekten de kendimi alamam, utanmam yani”

Profesyonel Spikerlik Yazıları