Spiker Nedir? Spikerin Görev Alanları Nelerdir?

, , Leave a comment

1379990_10151737415879825_997972658_n

Spiker, radyo ve televizyon istasyonları tarafından yayımlanan programları dinleyici ve seyircilere sunan, yazılı metinleri okuyan görevlidir.
Spikere,yerine göre anonsör,yorumcu ve takdimci de denir. Spikerler sadece haber bültenleri, reklam spotlarını, tanıtma ve yorum metinlerini okumakla kalmazlar; radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetirler. Söz konusu programlarda,yazılı bir metni okumak yerine irticalen konuşur. Nitekim klasik spikerlik gitgide tarihe karışmakta ve çağımızın spikerleri çok daha çekici ve hareketli çalışma alanlarına yönelmektedir: Tiyatrolar, müzik salonları, gazinolar v.b. gibi… Spikerlerin bu türlü yerlerde yaptıkları iş,daha çok yorumculuk veya takdimciliktir.
Spikerlik yapabilmek demek, “önüne konulan kağıdı düzgün okuyabilmek ” demek değildir. Spikerlik, haberciliğin bir parçasıdır. Bir spikerin, haberin kaynağından alınıp masaya kadar gelen süreci bilmesi ve içinde olması gerekmektedir. Diksiyon ise, bir spikerde olması gereken yan unsurlardan sadece bir tanesidir.

Bu konuda Türkiye’nin en kapsamlı eğitimini veren sektöre sayısız spiker ve sunucu yetiştiren Hakan Öztürk, artık spiker adaylarına hedefledikleri yolda rehberlik etmekte ve açmış olduğu Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda bireysel eğitimler vermektedir.

Ayrıntılı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

 

Leave a Reply