Spiker kime denir?

, , Leave a comment

spikerlik kursu

Spiker sözcüğünün İngilizce’deki karşılığı “speaker” olup, anlamı konuşmacı, sözcüdür. Televizyonda, birbirinden çok farklı konularda konuşan konuşmacılar vardır ve bunlar yaptıkları farklı işlere göre değişik isimler alırlar. Haber spikeri (newcaster), spor spikeri (sportscaster), görüşmeci (interviewer), sunucu (showman), gibi… Spikerlikte ikinci bir ayrım ise konuşmacının hazır metin den mi, yoksa spontane/gelişigüzel mi konuşmak durumunda olduğudur. Hazır metinden okuyan spikerin yapabileceği en büyük hata; yanlış okuma olabilir ki o da hemen düzeltilebilir. Elinde metin olmadan sunum yapan spikerin daha dikkatli ve düşünerek konuşması gerekmektedir.

Uzun yıllardır medya sektörüne Spiker ve Sunucu yetiştiren ve aynı zamanda “Spiker Fabrikatörü” olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar bu sektöre sayısız spiker kazandırmıştır.

Kendisi artık Spiker ya da Sunucu olmak isteyen adaylara ‘Hakan ÖZTÜRK Medya Koçluğu Stüdyosu’nda bireysel eğitim vermekte ve Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olma özelliğini taşımaktadır.

Spikerlik eğitimi almak , başarılı bir ekran yüzü olmak istiyorsanız başvuracağınız birikiminden yönlendirmesinden yararlanacağınız öncelikli isim Medya Koçu Hakan ÖZTÜRK‘dür. Ayrıntılı bilgi için web adresini ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com

Hakan Öztürk‘ e 0 216 700 24 19 ve ya 0 505 716 23 88 nolu hatlardan ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply