Spiker ve Sunucu Hataları

1267229_10151741576779825_1283459853_o

Spikerler ve sunucular hakkında en çok ilgi çeken şey onların canlı yayın sırasında yapacakları hatalar, yanlışlardır. Medya şirketlerinin dışarı açılan penceresi olan spiker ve sunucular bir hata yaptıkları zaman bu hatayı binlerce kişi aynı anda görür ve hatanın derecesine göre onları yargılarlar ve dolayısıyla medya kuruluşları da bundan nasibini alır. Hatta zaman zaman bu hatalar yayın kuruluşlarının ihtar almasına bile yol açabilir.

Spiker ve sunucuların kabusu haline gelebilen bu hataları görebileceğiniz, birçok web sayfası spiker hataları başlıklı; kimi zaman gülünç kimi zaman trajı-komik videolar   ile doludur.  Spikerlerin veya sunucuların deneyimli ve eğitimli olması bu hataları yapmaması açısından çok önemlidir.


Spiker hataları, spikerlerin duruma müdahale etmelerinin zorlaştığı anlarda gerçekleşen olaylardır. Canlı yayın kazaları, stüdyo’da bir ekipmanın kazara devrilmesi, spikerin girdiği gülme krizi, spikerin canlı yayında rahatsızlanması, kısaca beklenmedik tepkiler spiker hatalarını doğuruyor. İnsan psikolojisi değişik nedenlerden çok kolay etkilenebilir dolayısı ile gülme krizine giren bir spikerin duruma müdahale edebilmesi çok önemlidir.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda spiker fabrikatörü olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRKeğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar bu sektöre sayısız spiker ve sunucu kazandırmıştır. ,

Ve şimdi Kadıköy’de yeni açtığı ‘Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda’  bu sektöre girmek isteyen adaylara profesyonel stüdyo ortamında ihtiyaçları olan en kapsamlı eğitimi bireysel olarak sunmaktadır.

Kişileri kabiliyetine ve eğitimine  göre ayrı ayrı değerlendirmekte ve hedefledikleri yolda kendilerine yol haritası çizmekte danışmanlık hizmeti sunaktadır. Eğer sizde bu işe gönül verenlerdenseniz ve en verimli eğitimi nasıl nerden alırım diyorsanız Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olan Hakan Öztürk’e danışmadan karar vermeyin.

Detaylı bilgi için web sayfamızı inceleyebilirsiniz ; www.medyakocu.com  0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

Profesyonel Spikerlik Yazıları