Radyo Ve Televizyon Spikerliği.

, , Leave a comment

1268872_10151741586439825_339733284_o

Radyo Spikerliğinde Radyo göze değil, kulağa hitap ettiği için yazılı basında kullanılan karmaşık veya süslü cümlelerden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca günlük konuşma dili kullanılmalıdır. Bir cümlede birden fazla fikir vermekten kaçınmalıdır. Radyo Spikerliğinde dinleyicinin hayal gücünü kullanmasına yardımcı olmak için yalın ama aynı zamanda renkli ve güçlü betimleme sözcükleri kullanılmalıdır.

Radyonun görselliği, televizyondan ya da sinemadan çok daha güçlüdür. Dinleyici radyonun hoparlörlerinden yayılan sesi duyduğu anda o sesin imajını kendi kafasında yaratır. Bizi radyoya bağlayan en önemli şey, ses ve ses efektleridir. Bu nedenle radyo spikerliğinde sesin özelliklerini bilinçli ve anlamlı kullanmak, radyoda başarının sırrıdır. Radyo stüdyosunda spiker, önündeki mikrofon ile baş başa kalır. Ne o dinleyicilerini görür, ne de dinleyicileri onu. Konuşmacı televizyonda bulunan, anlatımı tamamlayan jest, mimik, tavır, kılık, kıyafet, görünüş, gibi dinleyicilere sözleriyle birlikte yansıyarak ilgiyi pekiştiren ögelerden yoksundur. Bu nedenle radyoda bütün güç; ses ve konuşma üzerinde toplanmaktadır. Bazen de radyoda çok başarılı olan konuşmacılar, beden dilini iyi kullanamadıkları için televizyonda aynı başarıyı gösterememektedirler.

Radyo ve televizyonun birçok ortak özelliği vardır. Televizyonun radyodan ayrılan en önemli yönü, kuşkusuz görüntü unsurudur. Başlangıçta radyoculuk prensipleri ve program türlerinden büyük ölçüde yararlanmış olan televizyon, zamanla görüntü unsurunun özelliklerini geliştirerek kendine özgü anlatım biçimlerini ve program türlerini de bulmuştur.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda spiker fabrikatörü olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar medya sektörüne sayısız spiker ve sunucu yetiştiren Hakan Öztürk, şimdi de Kadıköy’de yeni açtığı ‘Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda  bu sektöre girmek isteyen adaylara ihtiyaçları olan eğitimi ve danışmanlığı bireysel olarak vermektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olan Hakan Öztürk, kişileri eğitimi bilgisi ve yeteneğine göre yönlendirmekte hedefledikleri yolda kendilerine rehberlik etmektedir.

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spikerlik eğitimiyle ilgili tüm çalışmalar pratikler profesyonel stüdyo ortamında gerçekleşmektedir.

Eğer sizde spikerlik eğitimi almayı ve bu alanda kendinizi geliştirmeyi başarılı bir ekran yüzü olmayı düşünüyorsanız Medya Koçu Hakan Öztürk ile görüşmeden karar vermeyin.

Hakan Öztürk‘ e 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19 nolu hatlardan ulaşabilir konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ; www.medyakocu.com

 

Leave a Reply