Etkili Konuşmada Kullanılan Birkaç Temel Teknik.

, , Leave a comment

1277554_10151741571879825_1519606106_o

İletişim hatalarını ne kadar azaltırsanız; kendinizi rahatlıkla ifade eden ve sevilen birey olabilirsiniz.
Spikerlik ve sunuculukta belirsizlik yaratan kelimeler:
“Bilirsiniz” ya da “onun gibi bir şey” gibi sözler belirsizlik yaratıp sizi konuya hakim olmayan biri olarak gösterebilir. Aynı zamanda tecrübesiz ve konuşmayı bilmeyen biri gibi algılanırsınız. Karşınızdaki insan fikirlerinizi ciddiye almaz; çünkü onları anlatırken emin ve etkileyici bir konuşmayı beceremiyorsunuzdur. Konuşmadan önce birkaç saniye durup, söylemek istediklerinizi düşünürseniz, konuşmanın ortasında durup düşünme ihtiyacı duymazsınız.
Spikerlik ve sunuculukta soru tonuyla konuşmalar:
İlk önce ses tonunuzu kontrol etmeye çalışmalısınız. Cümlenin sonunda sesiniz yukarıya doğru değil, aşağı inmeli. Böylece anlatımınızdaki soru işaretleri kalkar, konuştuklarınızdan emin görünürsünüz. Eğer bunu kendi kendinize başaramazsanız, bir etkili konuşma kursuna yazılarak konuşmanızı düzeltin.
Spikerlik ve sunuculukta kuşku belirten sözler:
“Belki doğru olmayabilir, ama…” veya “Tam emin değilim ama…” tipi cümleleri fazla kullanıyorsanız, şunu düşünün: Siz bile fikirlerinizden şüphe duyarken, başka insanlardan onları ciddiye almasını nasıl beklersiniz? Uzmanlara göre bu sorun, kişinin kendine güven eksikliğinden kaynaklanır. Yani atılacak ilk adım özgüveni geliştirmektir. Emin olmadığınızı gösteren cümleler yerine emin olduğunuzu gösteren ifadeler kullanın. Güvenilir bir kaynakta yazılanlar ve düşünceleriniz arasındaki bağlantıyı kurup, yazılanları sizin fikirlerinizi doğrular şekilde anlatın. Uzman bir kişinin fikrinizi desteklemesi sizin için önemli bir dayanak oluşturacaktır.

Etkili ve güzel konuşmayla ilgili tüm teknikler Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda bireysel olarak verilmektedir.

Eğer sizde toplum önünde Türkçe’yi güzel, akıcı, etkili şekilde konuşmak, kendinizi bu konuda geliştirmek, eksiklerinizi tamamlamak istiyorsanız Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan Öztürk ile görüşebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com  0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19 

 

Leave a Reply