Spikerlik ve Sunuculukta Diksiyon (Telaffuz) Üzerine…

, , Leave a comment

Spikerlik ve Sunuculukta Diksiyon (Telaffuz) Üzerine…20130930_171237

Diksiyon sözcüğünün İngilizce sözlükteki karşılığı; “konuşma tarzı, telaffuz” olarak geçmektedir. Güzel ve etkili konuşmak üzere kullanılan dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumuvurgutontonlamaduraküslupjest ve mimiklertavır vb.) uyumlu bir biçimde kullanabilme sanatına diksiyon denmektedir. Diğer bir ifade ile diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır.

Diksiyon sözü Latince’de ki (dictio) ve (distus) sözcüklerinden Fransızca’ya (diction) olarak geçmiş, Fransızca’dan da dilimize söylendiği gibi alınmıştır. Bu sözcüğün Latince anlamı konuşurken sözcüklerin seçimi, düzeni, aynı zamanda düşünceyi kolaylıkla anlatma tarzı demektir.

Spikerlik ve sunuculukta diksiyonu düzgün olan bir kimse, diğer insanlarla konuşurken kendisini daha rahat ve güvende hisseder. Spiker ve sunucu herhangi bir toplulukta varlığını hissettiren, sözü dinlenen birey olmak ise insanda öz güven duyguları uyandırır. Bu durum insanı mutlu ve huzurlu eder.

Diksiyon ya da Türkçe’de kullanılan karşılığı ile telaffuz; harfleri ve heceleri yutmadan, kelimeleri doğru söylemektir. Spikerlik ve sunuculukta etkili ve güzel konuşmak için, seslerin doğru çıkarılması çok önemlidir.

Ülkemizde seslerin çıkarılış şekli, yörelere göre değişir. Ancak bu tür ağız özelliklerini konuşmamıza yansıtmamalı, ve güzel konuşmanın temel şartlarından birinin İstanbul ağzı kullanmak olduğu unutulmamalıdır. Spikerlik ve sunuculukta anadilini konuşmasını bilmeyen, içinde yaşadığı toplumu tanımayan, kültürel altyapısı yetersiz kişilere, ne kadar güzel veya yakışıklı olurlarsa olsunlar, spikerlik yaptırılmamalıdır.

Uzun yıllardır medya sektörüne spiker yetiştiren ve aynı zamanda “spiker fabrikatörü” olarak da bilinen Hakan ÖZTÜRK, eğitim koordinatörlüğünü yaptığı Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi‘ni devrettiği güne kadar bu sektöre sayısız spiker kazandırmıştır. Ve kendisi artık Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu olma özelliğini taşımaktadır. Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu’nda, bir spiker ya da sunucu adayının öğrenmesi bilmesi gereken tüm eğitimler profesyonel stüdyo ortamında bireysel olarak verilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için web adresimizi ziyaret edebilirsiniz ; www.medyakocu.com  0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

 

Leave a Reply