Monthly Archive: Ocak 2014

Arapça Bilen Kadın Sunucu Aranıyor

Trt Arapça için yapılacak olan belgesel filminde Arapça’yı iyi bilen mümkünse deneyimli, seyahat engeli olmayan bayan sunucu aranmaktadır. NOT: Belgesel Filmi Arap ülkelerinde çekilecektir. İlgilenenler: erkmedia.com’a başvurularını yapabilirler.

Spikerlik Kursu Ne Kadar

Bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Spikerlik Kurs Ücretleri, sunuculuk eğitim ücretleri, spikerlik kursları fiyatları hakkında oluyor. Spiker olmak isteyen adayların kurslar hakkında en çok merak ettikleri konu olan eğitim ücretleri genelde kurslar arasında birbirine yakın fiyatlar olsa da açıkçası kursun konumuna, toplam eğitim süresine, eğitimcilerin sayısına, sınıfların sayısına, dönem tarihlerine göre değişiklik gösteriyor.

Diksiyon ve Spikerlik Kursları

Spiker olmak isteyenlerin ilk aradıkları şey spikerlik ve diksiyon kursları oluyor. En iyi eğitimi almak isteyen spiker adaylarının olmazsa olmazı iyi bir diksiyon ve etkili konuşma için de eğitim almaları gerekiyor. Diksiyon ve Spikerlik...

Hakan Öztürk Kimdir?

Hakan Öztürk, Hürriyet Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra medya okulları ve spikerlik eğitim merkezleri kurmuş, eğitim koordinatörlüğü yapmış, medyada çalışan ve tanınmış bir çok spikerin eğitimlerini gerçekleştirmiş bir spiker fabrikatörüdür. Bugüne kadar 2 eğitim merkezinin kurulmasında öncü olmuş 25 yılı aşkın bir tecrübeyle spiker yetiştirmiştir. Sonraları kendi adını taşıyan farklı ve gelişmiş eğitim sistemlerine sahip bir eğitim merkezi olan “Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi”ni kurdu.

Türkiye’nin ilk Kadın Haber Spikeri

Türkiye’nin ilk kadın haber spikeri, televizyonun olmadığı yıllarda radyoda haber spikerliği yapan Emel Gazimihal’dir. Emel Gazimihal 1937 yılında başladığı spikerlik yıllarında Ankara Radyosu’nda çalışmıştır. BBC Türkçe’nin ilk sunucularından Emel Gazimihal Savaş yıllarında BBC Türkçe, farklı cephelerdeki...

Spikerler Ne Kadar Maaş Alır

Spikerler ne kadar kazanır, spikerler ne kadar para alıyor, spikerler kaç para kazanıyor gibi soruların cevapları. Spikerler dünyası hakkında merak edilen en çok konulardan bir tanesi de Spikerlik mesleğinin maddi getirisinin ne olduğudur.

Spikerler Nasıl Konuşur

Spikerler nasıl konuşur? Spikerler genelde yayın esnasında prompter adı verilen cihazdan önceden hazırlanmış metinleri kamera karşısında okuyarak konuşurlar. Ancak sanıldığının aksine prompterdan metin okumak ve metni okurken spikerin doğal davranması oldukça zordur. Jest ve mimiklerine oldukça dikkat etmesi ve mümkün olduğunca doğal davranması gerekmektedir.

Spiker Olabilir miyim?

Spikerlik mesleğine ilgi duyan biri için sorulması gereken ilk soru belki de “Spiker Olabilir miyim” sorusudur. Buna cevap bulabilmek için bir uzman tarafından değerlendirilmek en doğru seçim olacaktır. Yeteneklerinizi farketmeniz veya hatalarınızı farketmeniz zor olacaktır. Bir uzmanın size verebileceği en önemli şey yeteneklerinizi ve hatalarınızı farketmeniz yönünde olacaktır.

Haber Demosu Nedir? Spikerlik Demosu Nedir?

Spikerlik eğitimi alıp ta spiker olma yolunda ilk adımı atanlar eğitimi tamamlayıp iş iş bulmaya gelince görüyorlar ki başvurdukları yayın kuruluşları adaylardan önceden hazırlanmış tanıtım kayıtları istemektedirler. Spikerlik Demo Kaydı adı verilen bu çalışmalar adayların yeteneklerini ve kendilerini gösterebildikleri en önemli çalışmalardır. Demo kayıtları profesyonel stüdyolarda uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır. Çekim hataları olan, ses düzeninde sorun olan, teknik yetersizlikleri olan demo kayıtları size işe alınımınızda sorun çıkaracak belki de tercih edilmemenize sebep olacaktır.

İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk

Spiker Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Hiç kimse durduk yere kendi kendine “Spiker olmak için ne yapmalıyım” diye sormaz. Eminiz ki kendinizdeki bazı seçkin özellikleri farkederek spiker olmak istediğinize karar verdiniz ve bu soruyu sordunuz. Gerçekten spiker olmak için ne yapabiliriz? Hep birlikte bakalım.

Spiker Olmak için Hangi Üniversite

Spiker olmak için hangi üniversite sorusuna cevap bulmak için öncelikle spiker olmak için neler gereklidir konusu irdelenmelidir. Spiker olmak için gerekli şartlar ne olursa olsun günümüzdeki spikerlere baktığımızda ya gazetecilik kökenli ya da bu konuda bir kursa gitmiş kişiler olduğunu görürüz. İstisnai durumlar olsa da spiker olabilmek için gerekli eğitimi üniversiteler dışında eğitim kurumlarından almanız mümkündür. İşin aslına bakıldığında kurs ve özel ders ile beraber iyi bir uzmanın yol göstericiliği sayesinde spikerlik mesleğine oldukça hızlı bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Medya Koçu Hakan Öztürk

Spikerlikte Yabancı Dil

Spikerlik ve sunuculuk günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden olmuş durumdadır. Her meslekte olduğu gibi adayları diğer adaylardan ayıran belirleyici özellikler işe alımlarda tercih sebebi olmaktadır. Dış görünüş, yaş, ses tonu, teorik bilgi, ekran hakimiyeti ve benzeri ayırt edici özelliklerin yanı sıra yabancı dil de spikerlik mesleğinde sadece bir tercih sebebi olarak yerini alabilir.